Vritet në ditëlindjen e tij nga ushtria izraelite

Atë mëngjes Aliu i kishte thënë nënës së tij: “Shpresoj se do të më ndodhë diçka e veçantë për ditëlindjen time”. Nihada, nëna e tij, kishte përgatitur maklouba, një pjatë tradicionale palestineze me oriz dhe qengj, duke lënë mënjanë dhurata, por Aliu nuk u kthye më kurrë, shkruan Shtegu, përcjell IKRE.

Që nga ajo kohë, fshati palestinez Al-Mughayyir është në zi. Mbi vetura, mure dhe madje edhe tela që varen mbi rrugë, mund të shihen fotot e Ali Abu Aliya.

Nëse ushtria izraelite njoftoi hapjen e një hetimi, çështja dëgjohet në Al-Mughayyir: engjulli palestinez është bërë një “martir”, një “hero” pavarësisht nga vetvetja, i vrarë nga ushtria izraelite gjatë përleshjeve, në ditëlindjen e tij të 15-të.

Dita kishte filluar mirë për këtë shkollar të shoqërueshëm, brilant, të devotshëm, i gatshëm për të ndihmuar familjen e tij, tifoz i Real Madridit dhe ish-super yllit të tij Cristiano Ronaldo, thonë familja dhe miqtë.

Kësaj të premte, 4 dhjetor, Aliu u zgjua rreth orës 05.00 të mëngjesit. Gjyshi i tij, Nasseri, një burrë i vogël me një shall të mbështjellë në kokë, i kërkoi atij t’i sillte ushqim një xhaxhai që i mbante delet larg.

Mbi shpinën e një gomari, Aliu e kaloi rrafshinën e kryqëzuar me pemë ulliri me reflektime të argjendta, të ndara nëpër fusha me tokë të kthyer, të zezë dhe pjellore, para se të kthehej në fshat pesë orë më vonë.

Nihada, nëna e tij, kishte përgatitur gatimin e një maklouba për të, duke përgatitur dhurata dhe shtëpinë për një festë familjare të planifikuar për në fund të ditës.

“Në një moment dëgjova të shtëna armësh. Shikova përreth por Aliu nuk ishte atje”, rrëfen babai i tij Aymani, AFP-së, duke rrokullisur rruzat nga tespihët e tij.

Në Bregun Perëndimor, një territor palestinez i okupuar që nga viti 1967 nga Izraeli, pasditet e së premtes shënohen nga përleshje të shpërndara midis forcave izraelite dhe demonstruesve palestinezë.

Rreth 30 protestues këtu, 50 atje, 100 në distancë: këto tubime shpesh nuk tërheqin turma të mëdha, por herë pas here mund të përshkallëzohen.

Në Al-Mughayyir, një fshat me 4000 banorë ku, sipas gjyshit Nasser, “familja kullot dele që kur Zoti krijoi Tokën”, marrëdhëniet janë në konflikt me koloninë e egër – nuk njihet nga Izraeli – Adei Ad ndodhet aty pranë.

Për të parandaluar banorët e Al-Mughayyir nga takimi me kolonët, ushtarët izraelitë dhe anëtarët e policisë kufitare pozicionohen jashtë fshatit.

Sipas dëshmitarëve, të premten e kaluar ata ishin një duzinë anëtarë të forcave izraelite, përpara rreth tridhjetë demonstruesve, disa prej të cilëve hodhën gurë mbi ta, informon Shtegu.com.

Aliu ishte aty. “Ishte hera e parë që po shkonte”, tha babai i tij, me dëshmitarë që sugjeruan që ai të merrte pjesë në hedhjen e gurëve.

“Papritmas ai bërtiti ‘batni’ (‘barku im’ në arabisht) dhe u shemb”, tha Nael Ahmed, 14-vjeçar, një shok klase dhe që ndodhej disa metra larg Aliut. “Ishte një ushtar atje, i mbështetur mbi atë gur, kur ai hapi zjarr. Aliu ishte atje”, tha ai, duke treguar rreth 35 metra më poshtë.

Adoleshenti u transportua menjëherë me makinë në fshatin aty pranë Turmus Ayya. “Kur pashë që makina u fik, mendova, ‘Ky është një nga fëmijët e mi’”, Ayman merr frymë, me mjekrën e tij të tymosur.

Pamjet e filmuara nga një dëshmitar tregojnë djalin të shtrirë në një stol, një pikë të kuqe-të zezë të ndritshme rreth 5-7 cm mbi butonin e barkut dhe të rrethuar nga burra që e thërrasin atë të kthehet në jetë.

Nga Turmus Ayya, adoleshenti u transportua në një spital në Ramallah, rreth 20 km nga fshati. “Isha me të në spital, shpresoja se do të mbijetonte, shpresoja, shpresoja”, tha babai i tij.

Por parashikimi nuk u plotësua. Ali Ayman Nasser Abu Aliya, një bari me kohë të pjesshme të Bregut Perëndimor, vdiq nga një “plumb i gjallë” i qëlluar në bark, sipas Ministrisë Palestineze të Shëndetësisë, e cila më pas fliste për një djalë 13-vjeçar.

Armata izraelite, e cila thotë se përdori “mjete për shpërndarjen e turmës”, të premten argumentoi se raportet e përdorimit të municioneve të gjalla nuk ishin “të vërteta”.

I pyetur përsëri nga AFP në lidhje me municionin e saktë të përdorur nga ushtarët e saj gjatë kësaj demonstrate, ushtria më në fund pranoi përdorimin e plumbave të kalibrit 22, nga kompania amerikane Ruger, në veçanti. “Pas kësaj incidenti, një hetim filloi nga policia ushtarake”, shtoi ajo.

Por “një hetim nuk do të më kthejë djalin tim”, pëshpërit Ayman, në hyrje të fshatit ku festa e planifikuar është kthyer në lot.

545 thoughts on “Vritet në ditëlindjen e tij nga ushtria izraelite

Comments are closed.